×
VIBORG AFD. - DANSK POLITIHUNDEFORENING
7
6
5
4
3
2
1
OMRÅDE
OMRÅDER
FORSIDEKALENDERBESTYRELSESIDSTE NYTPOLITIHUNDEN
Lødag den 4. november 2023
Lydighedsprøve

Foto: Holgerd Virenfeldt
Brian Waage Petersen og Jessi bestod med 30,8 point ud af 35 mulige


Foto: Holgerd Virenfeldt
Daniel Lange Nielsen og Nala bestod med 31,5 point ud af 35 mulige

Søndag den 10. september 2023
Jysk Mesterskab

Foto: Holgerd Virenfeldt
Claus Thidemann og Havrevingens Pepsi (Pepsi)
vandt Jysk Mesterskab for unghunde med 170,8 point ud af 180 mulige point.

Søndag den 18. juni 2023
Kåring

Foto: Holgerd Virenfeldt
Claus Thidemann og Havrevingens Pepsi (Pepsi)
blev kåret med 100,3 point ud af 110 mulige point.

Tirsdag den 11. april 2023
Lydighedsprøve

Foto: Louise Andersen
Mathias Serup og Quick bestået med 27,6 point ud af 35,0 mulige

Fredag den 25. februar 2023
Natøvelse

Flot 3. plads til Viborg

Foto: Holgerd Virenfeldt
Kurt Thorsager Madsen, Knud Nielsen og Team Englund’s Nala (Nala)

Søndag den 13. november 2022 
Lydighedsprøve

 3 hunde bestod Lydighedsprøven

Foto: Louise Andersen
John Weinreich & Sandtofte Kira


Foto: Louise Andersen
Helle Holmgård & Kaisii

Foto: Solveig Søvang
Viktorija Zarecka & Møllers Darvin

DM 2022
Viborg havde 2 deltagere til PH DM i Patruljeklassen

Foto: Holgerd Virenfeldt
Simon Emborg og Knud Nielsen
De sluttede af med flotte placeringer.


Foto: Holgerd Virenfeldt
Simon Emborg og Møllers Wega (Luna)
nr. 2 med 
211,3 point ud af 230,0 mulige
samt pokal for "ung lovende hundefører"


Foto: Holgerd Virenfeldt
Knud Nielsen og Team Englund's Nala (Nala)
nr. 8 med 202,5 point ud af 230,0 mulige


DM Udtagelser

Foto: Holgerd Virenfeldt
Knud Nielsen og Team Englund's Nala (Nala)
nr. 1 med 227,0 point ud af 230,0 mulige
og dermed udtaget til DM i Patruljeklassen


Foto: Holgerd Virenfeldt
Simon Emborg og Møllers Wega (Luna)
nr. 2
med 226,3 point ud af 230,0 mulige
og dermed udtaget til DM i Patruljeklassen


Foto: Jens Henrik Haagensen
Henrik Andersen og Crympe Bedste Snothvalp (Bickie).
vandt DM udtagelsen i Vinderklassen i Område 2.
med 190,1 point ud af 230,0 mulige


Tirsdag den 16. august  2022 
Lydighedsprøve

 4 hunde bestod Lydighedsprøven

Per Larsen og Milli  bestået med 33,4 point ud af 35,0 mulige
Jakob Eskesen & Weedfald Isbjørn bestået med 33,2 point ud af 35,0 mulige
Elsebeth Gade & Rufus bestået med 28,9 point ud af 35,0 mulige
Marianne Bach & Kweo's Robby bestået med 28,9 point ud af 35,0 mulige


 Lørdag den 24. juli 2021
 Lydighedsprøve
 3 hunde bestod Lydighedsprøven
 
Foto: Holgerd Virenfeldt
 Mai Lundsberg & Lui bestået med 25,0 point ud af 35,0 mulige

 
Foto: Holgerd Virenfeldt
 Kaspar Vest Barkholt & Diesel med 32,8 point ud af 35,0 mulige

 
Foto: Holgerd Virenfeldt
 Henrik Rettig Kjærulff & Hollie med 32,9 point ud af 35 mulige
  
Kåring afholdt i Viborg
3. juni 2021
 
Foto: Holgerd Virenfeldt
 Ann Steenberg Hansen og Brown Hunt’s Cæsar (Frodo)
kåret med 103,9 point ud af 110 mulige point

  
Foto: Holgerd Virenfeldt
Solveig Søvang og Billy (Billy)
kåret med 101,9 point ud af 110 mulige point