DANSK POLITIHUNDEFORENING
7
6
5
4
3
2
1
OMRÅDE
OMRÅDER
FORSIDENYT MEDLEMKENNELLERPOLITIHUNDENDOKUMENTER
  LANDSVINDERE 1972-2000 & DANMARKSMESTRE 2001-2020
1972 Nykøbing Falster:
Patruljeklassen Mogens Eriksen Sch.h. Lasse Frederiksberg politi 221,6
Kriminalklassen Erik Brink Jacobsen Sch.h. Killi Århus politi 227,6
Vinderklassen Poul Nørgaard Sch.h. Kazan København afd. 222,5
1973 Århus:
Patruljeklassen Erik N. Christensen Sch.h. Rick Københavns politi 217,1
Kriminalklassen Bjarne Poulsen Sch.h. Bonzo Slagelse politi 215,4
Vinderklassen Holger Larsen Sch.h. Bingo Ribe Amt afd. 208,3
1974 Glamsbjerg (arr. Odense afd.):
Patruljeklassen Flemming Kunkel Sch.h. Uncas Københavns politi 224,1
Kriminalklassen Peter Rasmussen Sch.h. Tex Ringsted afd. 216,7
Vinderklassen Poul Nørgaard Sch.h. Kazan København afd. 210,8
1975 Slette Strand (arr. Nordjylland afd.):
Patruljeklassen Søren Friis Sch.h. Tarzan  Københavns politi 227,7
Kriminalklassen Børge Jespersen Sch.h. Asso  Hjørring politi 222,8
Vinderklassen Vagn Bisgaard Sch.h. Buck  Århus politi 197,6
1976 Sønderborg:
Patruljeklassen Erik Jensen Sch.h. Faust Lyngby politi 219,5
Kriminalklassen Søren Friis Sch.h. Tarzan Københavns politi 218,0
Vinderklassen Svend Erik Larsen Sch.h. Paw Ringsted afd. 223,5
1977 Næstved:
Patruljeklassen Erik Garborg Sch.h. Toma Københavns politi 227,1
Kriminalklassen Arne Lambrecht Sch.h. Tarzan Næstved politi 225,5
Vinderklassen Poul Møller Sch.h. Sep Bylderup-Bov Landpoliti 194,5
1978 Århus:
Patruljeklassen Svend Jepsen Sch.h. Bjørn Tønder politi 227,0
Kriminalklassen Dan Helver Sch.h. Rex Nykøbing Falster politi 222,2
Vinderklassen Poul Møller Sch.h. Sep Bylderup-Bov Landpoliti 212,7
1979 Rødhus Klit (arr. Nordjylland afd.):
Patruljeklassen Keld Andersen Sch.h. Ricko Skovbo afd. 223,3
Kriminalklassen Poul Dalager Sch.h. Rex Odense afd. 211,4
Vinderklassen Jens Verner Sch.h. Drusus Århus politi 213,9
1980 Nykøbing Falster:
Patruljeklassen Kuno Reck Sch.h. Canto Roskilde afd. 227,8
Kriminalklassen John Lunde Sch.h. Paw København afd. 228,0
Vinderklassen Svend Erik Larsen Sch.h. Paw Ringsted afd. 223,1
1981 Svendborg (arr. Område 4):
Patruljeklassen Arne Lambrecht Sch.h. King Næstved politi 217,7
Kriminalklassen Niels Jørgen Pedersen Sch.h. Bjørn Randers politi 214,6
Vinderklassen Peter Bahn Jacobsen Sch.h. Scheik Holstebro politi 209,3
1982 Karlslunde (arr. Område 6):
Patruljeklassen Tonny Jacobsen Sch.h. Zeb Kolding politi 227,1
Kriminalklassen Per Larsen Sch.h. Falcon Ribe Amt afd. 224,7
Vinderklassen Boye Rasmussen Sch.h. Vaks Nykøbing Falster politi 196,6
1983 Svendborg:
Patruljeklassen John S. Pedersen Sch.h. Chico Århus politi 218,6
Kriminalklassen Tonny Jacobsen Sch.h. Zeb Kolding politi 220,1
Vinderklassen Peter Bahn Jacobsen Sch.h. Scheik Holstebro politi 205,8
1984 Rømø (arr. Tønder afd.):
Patruljeklassen Per Juul Hansen Sch.h. Hrufus Holbæk politi 224,1
Kriminalklassen Jan Krastrup Sch.h. Sam Nykøbing Falster politi 225,1
Vinderklassen Sune Steffensen Sch.h. Chang Holbæk politi 210,7
1985 Næstved:
Patruljeklassen Erik Skov Rasmussen Sch.h. Rico Nykøbing Falster politi 226,8
Kriminalklassen Steen Jensen Sch.h. Drango Færdselspolitiet Hillerød 221,9
Vinderklassen Gert Nielsen Sch.h. Roy Bornholm afd. 203,5
1986 Århus:
Patruljeklassen Torben Pedersen Sch.h. Danny Århus politi 225,9
Kriminalklassen John Pedersen Sch.h. Chico Silkeborg politi 218,3
Vinderklassen Palle Lorentzen Flatc.h. Trold Nykøbing Falster afd. 183,3
1987 Nykøbing Falster:
Patruljeklassen Frank Hannibal Rotw.h. Kris Tåstrup afd. 225,0
Kriminalklassen Torben Pedersen Sch.h. Danny Århus politi 223,6
Vinderklassen Jan Krastrup Sch.h. Sam Nykøbing Falster politi 212,5
1988 Skagen (arr. Område 1):
Patruljeklassen Henrik Klug Sch.h. Cliff Hillerød politi 225,5
Patruljeklassen Stig Pedersen Dob.h. Cato PH – Vendelbo 225,5
Kriminalklassen Søren Brodersen Sch.h. Bandit Ringkøbing politi 225,6
Vinderklassen Kjeld Mariussen Sch.h. Gilan Fredericia politi 203,6
1989 Silkeborg:
Patruljeklassen Søren Norling Sch.h. Pirol Tåstrup afd. 215,2
Kriminalklassen Kurt Andersen Sch.h. Lass Esbjerg politi 222,0
Vinderklassen Jan Stilling Sch.h. Django Odense politi 195,7
1990 Rømø (arr. Tønder afd.):
Patruljeklassen Evald Vesterbæk Sch.h. Danny Århus politi 223,4
Kriminalklassen Stig Pedersen Dob.h. Cato PH – Vendelbo 225,0
Vinderklassen Kent Lauersen Sch.h. Cassio Nykøbing Falster afd. 206,4
1991 Gilleleje (arr. Frederiksborg amt afd.):
Patruljeklassen Finn Vestergaard Sch.h. Rolf Odense afd. 226,9
Kriminalklassen Møller Christensen Sch.h. Lato PH – Vendelbo 215,5
Vinderklassen Bent Milling Sch.h. Chang PH - Vendelbo 206,8
1992 Svendborg:
Patruljeklassen Niels Jønsson Sch.h. Rolf Haderslev afd. 226,9
Kriminalklassen Jan Frederiksen Sch.h. Maegaards Marko Vordingborg politi 217,8
Vinderklassen Møller Christensen Sch.h. Lato PH - Vendelbo 206,8
1993 Holbæk:
Patruljeklassen Niels Carlsen Sch.h. Østersøens Kanto Bornholm afd. 223,8
Kriminalklassen Erik Goth-Eriksen Sch.t. Mara vom Klövensteneer Forst Skovbo afd. 221,3
Vinderklassen Møller Christensen Sch.h. Lato PH - Vendelbo 227,5
1994 Oksbøl (arr. Ribe Amt afd.):
Patruljeklassen Carl Hulgaard Sch.h. Hulgaard's Faust Roskilde politi 223,8
Kriminalklassen Torben Jensen Sch.h. Cheff v. d. Tafelrunde Frederiksværk afd. 221,0
Vinderklassen Bent Milling Sch.h. Chang PH - Vendelbo 196,2
1995 Næstved:
Patruljeklassen Jørgen Bertelsen Sch.h. Aiko PH – Vendelbo 223,2
Kriminalklassen Ove Danielsen Sch.h. Jen-Ager's Quirin Gladsaxe politi 209,3
Vinderklassen Møller Christensen Sch.h. Lato PH - Vendelbo 212,3
1996 Skagen:
Patruljeklassen Henrik Jensen Sch.h. Brifers Othello PH – Vendelbo 227,8
Kriminalklassen Per Nedergaard Jensen Sch.h. Glarbo Qvasimodo PH – Vendelbo 225,7
Vinderklassen Carsten Carnett Sch.h. Aron Tåstrup afd. 181,1
1997 Aabenraa
Patruljeklassen Steen H. Christensen Sch.h. Degn's Gullit Skovbo afd. 211,1
Kriminalklassen Henrik Jensen Sch.h. Brifers Othello PH – Vendelbo 218,1
Vinderklassen Bent Milling Sch.h. Vendbo's Ask PH – Vendelbo 196,8
1998 Grenå (arr. Område 2):
Patruljeklassen Søren Norling Sch.h. Hajen Hacker Tåstrup afd. 227,8
Kriminalklassen Møller Christensen Sch.h. Alto PH – Vendelbo 212,2
Vinderklassen Niels Jørn Hansen Sch.h. Chade's Jarmer Odense politi 198,3
1999 Nykøbing Falster:
Patruljeklassen Carsten Carnett Sch.h. Hajen Gangster Glostrup politi 218,5
Kriminalklassen Steen Kejser Sch.h. Vendbo's Alf Randers politi 202,6
Vinderklassen Parly Carlsen Sch.h. Henpers Aslan Bornholm afd. 202,7
2000 Svendborg:
Patruljeklassen Hans Hartvig Jessen Sch.h. Napstads Jarko Nykøbing Falster afd. 225,0
Kriminalklassen Søren Norling Sch.h. Hajen Hacker Tåstrup afd. 216,5
Vinderklassen Parly Carlsen Sch.h. Henpers Aslan Bornholm afd. 200,7
Danmarksmestre
2001 Oksbøl (arr. Ribe Amt afd.):
Patruljeklassen Henrik Frederiksen Sch.h. Hajen Xulu Skovbo afd. 227,0
Kriminalklassen Jørgen W. Petersen Sch.h. Hajen Laban Randers afd. 222,2
Vinderklassen Bent Milling Sch.h. Vendbo's Ask PH - Vendelbo 219,9
2002 Holstebro (arr. Hovedbestyrelsen og Arbejdsudvalgene):
Patruljeklassen Per Finne Sch.h. Hajen Vulcan Bornholm afd. 219,8
Kriminalklassen Henrik Frederiksen Sch.h. Hajen Xulu Skovbo afd. 229,8
Vinderklassen Uffe K. Hansen Rotw.h. Nellemans Unikum Nykøbing Falster afd. 216,6
2003 Sæby (arr. PH Vendelbo):
Patruljeklassen Erik Nymark Hansen Mal.h. Chaos vom Nordhang der Eifel Østsjælland afd. 214,6
Kriminalklassen Søren Jensen Sch.t. Møllers Gaby PH – Vendelbo 210,7
Vinderklassen Jørgen W. Petersen Sch.h. Hajen Laban Randers afd. 208,2
2004 Aabenraa:
Patruljeklassen Jimmy Carlsen Mal.t Vandalen's Fabi Skovbo afd. 218,2
Kriminalklassen Erik Nymark Hansen Mal.h. Chaos vom Nordhang der Eifel Østsjælland afd. 213,0
Vinderklassen Hans Hartvig Jessen Sch.h. Napstads Jarko Nykøbing Falster afd. 208,8
2005 Århus:
Patruljeklassen Parly Carlsen Sch.h Sund Hund Elliot Bornholm afd. 220,1
Kriminalklassen Tina Hansen Sch.h Fatini's Greif Nykøbing F. afd. 202,8
Vinderklassen Jan Lindgaard Mal.h Daneskjold Sherrif Frederiksværk afd. 196,0
2006 Nyborg (arr. Område IV):
Patruljeklassen Carsten Nielsen Sch.h Garodkin Tiger Nykøbing F. afd. 225,6
Kriminalklassen Kim Wiboe Sch.h Hajen Jaff Randers afd. 210,7
Vinderklassen Jan Verner Larsen Sch.h Hulgaard's Urban Helsingør afd. 189,1
2007 Nykøbing Falster:
Patruljeklassen Henrik Ø. Lauridsen Sch.h Laguso Buster Tønder afd. 217,6
Kriminalklassen Carsten Nielsen Sch.h Garodkin Tiger Nykøbing F. afd. 224,7
Vinderklassen Jørgen W. Petersen Sch.h Hajen Laban Randers afd. 192,1
2008 Skovbo:
Patruljeklassen Møller Christensen Sch.h Møllers Enzo Dronninglund afd. 221,4
Kriminalklassen Dennis Svendsen Sch.h Hedegårds Eddie Nykøbing F. afd. 199,9
Vinderklassen Hans Christian Pedersen Sch.h Møllers Obi Nykøbing F. afd. 195,7
2009 Ebeltoft - Århus:
Patruljeklassen Thomas Christensen Sch.h Hedegård's Immer mit der Ruhe Nykøbing F. afd. 221,9
Kriminalklassen Claus Lange-Nielsen Sch.h Møllers Dunga Dronninglund afd. 214,6
Vinderklassen Jan Lindgaard Mal.h Daneskjold Sherif Frederiksværk afd. 212,8
2010 Dronninglund:
Patruljeklassen Hans Hartvig Jessen Sch.h Klintemarkens Anthon Nykøbing F. PH 211,9
Kriminalklassen Trine Bay Rasmussen Sch.t Hesselballe Dixie Tåstrup PH 215,8
Vinderklassen Hans Christian Pedersen Sch.h Møllers Obi Nykøbing F. PH 182,5
2011 Odense:
Patruljeklassen Henrik P. Hansen Sch.h Tobila's Karlo Maribo PH 219,8
Kriminalklassen Nikolaj Jespersen Sch.h Laguso Cliff Odense PH 217,0
Vinderklassen Claus Lange-Nielsen Sch.h Møllers Dunga Dronninglund PH 219,7
2012 Skovbo:
Patruljeklassen Rita Andersen Sch.t Team Englunds Aqua Odder PH 226,6
Kriminalklassen Carsten Svendsen Sch.h Schæferhaven Calle Dronninglund PH 225,4
Vinderklassen Møller Christensen Sch.h Møllers Enzo Dronninglund PH 219,7
2013 Herning - Viborg - Randers:
Patruljeklassen Erik Goth-Eriksen Sch.h Amos Von Makera Skovbo PH 222,6
Kriminalklassen Kian H. Jørgensen Sch.h Bajlum Amok Tåstrup PH 216,1
Vinderklassen Flemming H. Pedersen Sch.h To-Slow Ernie Nyborg PH 201,3
2014 Nykøbing Falster:
Patruljeklassen Niels Jørn Hansen Sch.h Team Englund's Cooper Odense PH 224,4
Kriminalklassen Claus Mortensen Sch.h Møllers Uso Silkeborg PH 219,7
Vinderklassen Casper M. Svendsen Sch.h Bayogi Vinke Dronninglund PH 213,3
2015 Næstved       Næstved PH
Patruljeklassen Bitten Wittendorff Lorentzen Sch.t Kochen's Luna Vestjylland PH
224,9 
Kriminalklassen Jan Skov Sch.t Møllers Windy Silkeborg PH 205,3
Vinderklassen Eva Pedersen Sch.h Tobila's Noa Skovbo PH 197,6
2016 Skagen          Vendelbo PH
Patruljeklassen
Diana Rønhoff Jensby Bentsen Doberm.t Dobergaarden Forever Quicha Vendelbo PH
213,6
Kriminalklassen Møller Christensen Sch.t Møllers Ricka Dronninglund PH 211,4
Vinderklassen Carsten Svendsen Sch.h Schæferhaven Calle Vendelbo PH 184,8
2017 Randers 
 Patruljeklassen       Kim Busk Jensen  Sch.h  Mai Tuk Walter  Nykøbing F.  223,0
 Kriminalklassen  Jøren Normann Knudsen  Sch.t  Egons Oline  Brovst PH  220,8
 Vinderklassen  Jes Høg Thorsen  Sch.h        Rixdivan's Asko  Bornholm PH  210,0
 2018 Billund
 Patruljeklassen  Ole Boy Sørensen  Sch.h  Amagers Martin        Skovbo  217,3
 Kriminalklassen  Flemming Hartvig Pedersen  Sch.h  Hulgaard's Ozzi  Nyborg  220,5
 Vinderklassen  Jan Verner Larsen  Sch.h  Nederholm's Quik  Skovbo  212,2
 2019 Nykøbing   
 Patruljeklassen  Henriette Aahus  Sch.h  Actos  Silkeborg  203,8
 Kriminalklassen  Møller Christensen  Sch.t   Møllers Jutta  Dronninglund  210,8
 Vinderklassen  Rita Andersen  Sch.t  Team Englund's Aqua  Odder  205,8
 2020 Silkeborg
 Patruljeklassen  Carsten Nielsen  Sch.h  Mongrif Jacko  Nykøbing F.  214,3
 Kriminalklassen  Johann Petersen           Sch.t  Møllers Mirra  Tønder  197,0
 Vinderklassen  Dennis de Fries  Sch.h  Abardi Urban  Ringsted  198,8
2021 Ringsted
Patruljeklassen          
Kriminalklassen          
Vinderklassen