08/06 2023 Det første PH Lokalinstruktørkursus blev afholdt d. 4/6 i Ringsted PH. Fra Næstved deltog Lyal, Tina og Gitte. På kurset formidles viden som ønskes videreformidlet ud i foreningerne. Den viden vi har fået om afståelse fra stop vil vi gerne give videre til dig … Der vil i klubben blive gennemgået teoretisk og praktisk, hvordan man kan træne sin hund op til afståelse fra stop. Øvelse 12 som bliver implementeret i PH programmet pr. 2024. Vi vil gennemgå lidt teori og efterfølgende gå ud og arbejde med de hunde/førere som ønsker dette. Du er velkommen til kun at deltage i den teoretiske del og se på de andre der arbejder praktisk med den nye viden. Hvornår: mandag d. 19/6 kl. 19-21 i Næstved klubhus Tilmelding nødvendig, så vi ved hvor meget kage der skal bages. J Tilmelding kan ske på seddel i klubhuset eller til Lyal på tlf. 20994956 Hilsen Gitte, Lyal og Tina
2. juli Krim/Vinder konkurrence Tilrettelæggere: Helle Bejrholm og Asger Christensen Sidste tilmelding: 11. juni (Skriv dig på i klubhuset eller få en til at gøre det for dig)
7. juli Ung/Patrulje konkurrence Tilrettelæggere: Jacob Kværnø og Karina Jensen Sidste tilmelding: 11. juni (Skriv dig på i klubhuset eller få en til at gøre det for dig)
22/05 2023 Fællestræning i Fruens Plantage - 11. juni, kl. 9.00. Vi mødes ved Skovgrillen. Holdinddeling iht. terræn, træningsniveau og ønsker. Vi spiser frokost sammen kl. 13. Dem der har lyst har mulighed for at fortsætte. Har du tid og lyst til at deltage, så skriv dig på (FB) eller ring eller skriv til mig. Tlf. 60675506 Mvh. Gitte
21/05 2023 Asger, Henrik og jeg er blevet enige om vi er på pladsen hver tirsdag kl 18 i Maj og Juni måned for at tilbyde hjælp til bidearbejde
Mvh Jacob
19/05 2023 Anette Johansen har igen i år indvilliget i at stå for lydighedscuppen. Den løber af stablen på følgnede dage:
Onsdag d. 14 juni Onsdag d. 21. juni Onsdag d. 2. august Onsdag d. 9. august Onsdag d. 16. august
Tilmelding er hængt op i klubben. Kommer du ikke selv forbi klubben så skriv til en klubkammerat om han/hun vil tilmelde dig :-)
15/01 2023
Vindere af tidligere Lydigheds-Cup’er: Siden 1999
2022: Lisbeth t. Dahl, Hajens Makrel
2021: Corona ingen Cup
2020: Corona ingen Cup
2019: Lisbeth t. Dahl, Hajens Makrel
2018: Karin Ernst, Daneskjold Fonda
2017: Karin Ernst, Daneskjold Fonda
2000: Jan W. Andersen, Yamuk Rico
1999: Jan W. Andersen, Yamuk Rico
I tilfælde med pointlighed er det det laveste fradrag i øv. 1 der giver bedste placering.
I tilfælde hvor der også her er lighed, er det øv. 2 der er afgørende, herefter øv. 3 o.s.v.
Hvis der herefter stadig er lighed, er det flest bedste placeringer i de individuelle konkurrencer der bliver afgørende.
11/01 2023
Har du tabt dit ur, dine briller eller måske din pung, så tilbyder Næstved Politihundeforening at hjælpe dig med at finde dette. GRATIS!