Foråret samtræning arrangeres i år af Hobro.
Invitation udsendes på mail.
Unghundekonkurrence afholdes i Dronninglund d. 29/3-26.
Sidste tilmelding d. 16/2-26.
Invitation til kursus i Specialsøg / Nosework
Nu har du muligheden for at være med til en spændende kursusdag, når vi sætter fokus på specialsøg / nosework – en spændende og stærkt voksende disciplin i hundeverdenen! Selvom nosework ikke er en formel disciplin i vores forening, ligger det helt naturligt inden for Dansk Politihundeforeninges formålsparagraf, hvis første punkt lyder: ”at skabe interesse for opdræt og dressur af politihunde og deres praktiske anvendelse inden for politiets arbejde og blandt civile medlemmer”. Nosework minder nemlig i høj grad om politiets specialhundesøg, hvor hunden lærer at arbejde målrettet i forskellige miljøer efter bestemte typer af fært.
Hvad kan du forvente af dagen? På kurset vil du:
Få konkrete værktøjer, så du selv kan komme godt i gang med nosework-træningen
Få indblik i teorien bag specialhundesøg og forstå principperne bag det strukturerede søgearbejde
Se praktiske eksempler på arbejdet med hunde via demonstrationshunde
Få inspiration til, hvordan du opbygger en tydelig, sikker og selvstændig markering
For at vi kan nå så meget viden og formidling som muligt, er dagen tilrettelagt som et teori- og demonstrationskursus.
Der er derfor desværre ikke mulighed for at medbringe egen hund denne gang – men du går hjem med masser af inspiration og redskaber til selv at komme i gang. Kurset afvikles indenfor i hal, så vi er uafhængige af vejret.
Hvad er nosework? Nosework er en aktivitet, hvor hunden lærer at finde og markere bestemte dufte i forskellige miljøer – både inde, ude, i køretøjer og i beholdere. Hunden arbejder intenst og fokuseret, og målet er en tydelig, sikker og selvstændig markering.
Hvem kan deltage? Det fantastiske ved nosework er, at alle hunde kan være med – uanset race, blanding, alder eller eventuelle fysiske skavanker.
Det er en skånsom, mental aktivering, hvor hunden arbejder i sit eget tempo – og ofte vokser markant i selvtillid og arbejdsglæde.
Konkurrence og prøver For dem, der får lyst til mere, er der mulighed for at deltage i prøver og konkurrencer i regi af DKK. Nosework giver et solidt fundament for præcist og struktureret søgearbejde i mange forskellige miljøer.
Hvorfor skal du være med?
Styrker samarbejdet mellem hund og fører
Giver mental stimulering på højt niveau
Opbygger sikker og tydelig markering
Kan trænes både ude og inde
Egner sig til både nybegyndere og erfarne hundeførere
Tid og sted: 12. april 2026 kl. 9-15. Morgenmad serveres fra kl. 8.30. Banen 3, 9330 Agersted Instruktør: Peter Dyrberg Holm Specialhundefører ved Politiet Pris: 150kr for medlemmer af PH Vendelbo 200kr for gæster Prisen er inclusiv morgenmad, frokost og kage. Tilmelding: Tilmeld via dette link. Tilmeldingen er først gældende når betalingen er registreret via MobilePay 42798. Skriv ”Nosework" i beskedfeltet. Sidste tilmelding mandag d. 30/3-26
Vi glæder os til at introducere denne spændende disciplin og håber, at mange har lyst til at snuse med!
Oprykningskonkurrencen for kriminal + vinderhunde afholdes af Brovst d. 25/4-26.
Sidste tilmelding d. 16/3-26.
Oprykningskonkurrence for patruljehunde afholdes i Vendelbo d. 26/4-26.
Sidste tilmelding d. 16/3-26.
Områdeturneringen for patruljehunde afholdes i Hobro d. 14/6-26.
Sidste tilmelding d. 4/5-26.
Områdeturneringen for kriminal- og vinderhunde afholdes i Vendelbo d. 21/6-26.
Sidste tilmelding d. 11/5-26.
Udtagelse for kriminal- og vinderhunde i sektion 1 afholdes d. 26/8-26.
Udtagelseskonkurrence for kriminalhunde i sektion 2 afholdes i Dronninglund d. 29/8-26.
Sidste tilmelding d. 20/7-26.
Udtagelseskonkurrence for vinderhunde i sektion 2 afholdes i Brovst d. 30/8-26.
Sidste tilmelding d. 20/7-26.